Kochane,
właśnie zaczął się Wam okres, ale krew nie wydaje się taka jak powinna? Wtedy na pewno chcesz szybko się dowiedzieć co się dzieje. Pierwszy krok – nie panikuj! Krew menstruacyjna to nie ta sama, która wypływa kiedy zranisz się w palec. Dlaczego? Wpływ na zmiany ma wiele czynników, np. przyjmowane podczas miesiączki leki, przebyte w danym cyklu choroby czy aktywność fizyczna. Krew może zostać pomieszana z innymi płynami ustrojowymi, powietrzem i chemikaliami zawartymi chociażby w tamponach czy podpaskach (więcej przeczytasz we wpisie Szkodliwość metod higieny intymnej). Nie bez znaczenia jest także ilość przyjmowanych płynów – im więcej, tym rzadsza krew.
Zanim pójdziesz do ginekologa, przeczytaj post i sprawdź czy masz powody do zmartwienia.
BLADY CZERWONY
Może być krwią, która jest bardzo rozcieńczona, zmieszana z naturalną wydzieliną. Jeśli barwa utrzymuje się przez cały okres, może to być oznaką, np. niskiego poziomu estrogenu. Gdy jest go za mało, pojawiają się problemy z miesiączkowaniem – cykle stają się nieregularne. Powodem może być intensywny wysiłek fizyczny, nagła utrata wagi czy brak równowagi hormonalnej. W takim przypadku warto wybrać się do lekarza.
POMARAŃCZOWY
To zabarwienie zwykle jest spowodowane krwią, która zmieszała się z wydzieliną szyjki macicy. Jest to bezpieczny znak. Jednakże, jeśli masz jakiekolwiek inne objawy, które temu towarzyszą: świąd, pieczenie lub nieprzyjemny zapach – koniecznie odwiedź ginekologa! Może to być oznaka infekcji.
JASNY CZERWONY
Jeśli w pierwszym dniu miesiączki krew będzie w kolorze różowym oznacza to, że masz lekki przepływ. Krew rozcieńcza się, gdy miesza się z wydzieliną z pochwy. Nie powinno być powodów do obaw, chyba, że barwa utrzymuje się przez cały okres.
CIEMNY CZERWONY
To naprawdę dobry znak! Krew o tej barwie jest prawidłowy w ostatnich dniach miesiączki i oznacza, że Twoje ciało funkcjonuje tak jak powinno.
SZARY
Jeśli Twoja krew jest szara z czerwonymi smugami, nie jest to dobry znak… Jeśli jesteś w ciąży, natychmiast skorzystaj z pomocy medycznej! Jeśli nie jesteś, również musisz udać się do lekarza i to dość szybko. Istnieje duża szansa na wystąpienie jakiejś infekcji, więc należy to sprawdzić. Nieleczone mogą powodować wiele problemów, a przecież tego nie chcesz.
CIEMNY „KAWOWY” (ZE SKRZEPAMI)
Krew ze skrzepami może wskazywać na niski poziom progesteronu i wysoki poziom estrogenów. Ponadto czerwona może być objawem zaburzenia krzepliwości krwi lub pojawienia się mięśniaków macicy. Skrzepy w krwi menstruacyjnej są wskazaniem do wizyty u lekarza.
BRĄZOWY, CZARNY
Dzieje się tak, gdy starsze kawałki błony śluzowej macicy i krwi zalegają w drogach rodnych, a płyn dopiero toruje sobie drogę ujścia z organizmu. Czasem trzeba większej ilości krwi, aby mogła się wydostać. A co za tym idzie również dużo czasu na to, aby się utlenić. Wtedy kolor zmienia się z czerwonego na brązowy lub czarny. Jeśli używasz podpasek, może się Tobie wydawać, że zdarza się to dość często, bowiem krew miesza się z powietrzem i wysycha przybierając brązową barwę.
Najlepszym sposobem na monitorowanie krwi menstruacyjnej jest używanie kubeczka. Zbierając krew ułatwia kontrolowanie koloru i konsystencji – kiedy go usuniesz, możesz zobaczyć płyn w całej okazałości.
W razie jakichkolwiek wątpliwości jak również zanim zaczniesz swoją przygodę z kubeczkami – skonsultuj się z lekarzem ginekologiem.
#kobietyintyminy
#girlsnowageneracja
Odwiedź nas na Instagramie