Q&A – najczęściej zadawane pytania

Wiemy, że przy tak intymnym i dla niektórych z Was nowym temacie może pojawić się wiele pytań i rozterek, które warto rozwinąć. Zwłaszcza dziewczyny, które decydują się na zakup swojego pierwszego kubeczka. Są różne sytuacje, a strach czy obawy powodują, że często boimy się pytać. Z tą myślą powstał ten wpis. Koniecznie zapoznajcie się z nim i pamiętajcie, że zawsze możecie do nas napisać!

Czy sama mogę dobrać kubeczek, bez pomocy ginekologa? / Jak dobrać kubeczek dla siebie?

Sama także możesz dobrać kubeczek odpowiedni dla siebie. Wystarczy, że wykonasz parę kroków. W tym celu zapoznaj się z naszym wpisem na blogu „Encyklopedia kubeczków menstruacyjnych Intimina„.

 

Jak opróżnić kubeczek w publicznej toalecie?

Dokładnie tak samo jak w domowych warunkach. Zasada kroków: „usuń, opróżnij zawartość, przemyj i ponownie zaaplikuj”. Wbrew pozorom nie stanowi to problemu, a jedynie wymaga wcześniejszego niewielkiego zaplanowania i zorganizowania.
Jeśli to możliwe, weź ze sobą butelkę wody oraz nasz spray czyszczący Intimina. Jego aktywna formuła pozwala nie tylko utrzymać higienę, ale też wydłuża trwałość i żywotność produktu. Usuń i opróżnij kubek, a następnie nad toaletą spryskaj całą powierzchnię kubeczka. Pozostaw na 5 sekund i dobrze opłucz wodą. Następnie wytrzyj niestrzępiącą się ściereczką lub ręcznikiem. Dla poczucia komfortu warto skorzystać z łazienki jednoosobowej, o ile oczywiście jest taka możliwość. I koniecznie za każdym razem należy pamiętać o higienie rąk.

Kiedy zdarzy się sytuacja, że nie będziesz mieć dostępu do wody czy sprayu, wystarczy, że opróżnisz kubeczek i wytrzesz go chusteczką.

 

Czy silikon jest bezpieczny/ Czy kubeczki mają w sobie materiały uczulające?

Kubeczki wykonane są w 100% z delikatnego silikonu klasy medycznej. Jest on całkowicie bezpieczny dla zdrowia, nie zaburza naturalnego pH. Nie uczula i nie wchodzi w reakcje chemiczne z ciałem. Zastosowanie tego materiału powoduje, że utrzymanie kubeczka w czystości jest proste i nie wymaga dużego nakładu finansowego czy czasu, a bakterie nie są w stanie utrzymać się na jego gładkiej powierzchni. Zachęcamy do zapoznania się z wpisem na blogu dotyczącym silikonu medycznego.

 

Czy mogę uprawiać sport i inne aktywności fizyczne z kubeczkami menstruacyjnymi?”

Tak, bez obaw można uprawiać sport z kubeczkami – idealnie dopasowują się do budowy kobiecego ciała. Zdrowie to nasza dywizja, a sport jest nieodzowną częścią zdrowego życia. Również podczas pływania.
Jeśli używasz tamponów pamiętaj, że one wchłaniają krew. Podobnie będzie z wodą w niewielkiej ilości. Woda w basenie czy woda morska mogą zawierać bakterie, które w jakimś stopniu zaburzają pH pochwy i powodują infekcje.
Jeśli jednak zdecydujesz się na kubeczek menstruacyjny – żaden płyn nie dostanie się do środka. A że pojemność jest znacznie większa niż w przypadku tamponu., także prawdopodobieństwo wycieku jest znacznie mniejsze. Pamiętaj tylko o regularnym opróżnianiu.

 

Który model kubeczka będzie dobry przy obfitym krwawieniu?

Aby wybrać odpowiedni do swoich potrzeb i budowy kubeczek musisz najpierw sprawdzić jakiej długości jest Twoja szyjka macicy (zapraszamy do zapoznania się z wpisem na blogu Encyklopedia kubeczków menstruacyjnych Intimina lub w razie wątpliwości zapytaj swojego ginekologa). Następnie wybierz większy kubeczek na obfite okresy. Kubeczki Lily Cup są duże, ale przeznaczone dla wysokich szyjek macicy, natomiast te z oznaczeniem Compact – do krótkich.

Lily Cup – od lekkiego do bardzo obfitego krwawienia

Rozmiar A (jasny róż) mieści 28 ml, a rozmiar B (ciemnoróżowy) mieści 32 ml. To doskonała opcja dla kobiet, które mają ciężki okres lub doświadczają krzepnięcia podczas menstruacji.

Lily Cup Compact – od lekkiego do średniego krwawienia

To bardziej drobny kubeczek, więc jest ogólnie polecany kobietom z lżejszym krwawieniem.

Rozmiar A (jasnoróżowy) mieści 16 ml, a rozmiar B (ciemnoróżowy) mieści 19 ml – to nadal większa pojemność niż tampon! Jeśli masz bardziej obfite krwawienie, nadal możesz korzystać z Compact, ale prawdopodobnie będziesz musiała nieco częściej go opróżniać.

 

Po zakupie mam wrażenie, że kubeczek nie do końca pasuje”

Ważne jest, aby zdiagnozować prawdziwą przyczynę dyskomfortu. Istotną rzeczą jest sprawdzenie wysokości szyjki macicy (dlatego warto to sprawdzić jeszcze przed wyborem). Jeżeli ją znasz możesz ustalić czy kubeczek zaaplikowałaś nieprawidłowo, czy jest on zbyt długi.
Jeśli okaże się, że wysokość szyjki macicy jest dobrze dobrana do rozmiaru – istnieje duże prawdopodobieństwo pierwszej opcji i kubeczek może znajdować się nieco za nisko. Aby temu zaradzić, zalecamy użycie zgięcia w literę V (jak poprawnie złożyć kubeczek menstruacyjny), dzięki temu kubek będzie mniejszy, sztywniejszy i łatwiejszy do włożenia. Możesz zaaplikować go trochę wyżej niż to konieczne.
Jednak druga opcja? Nie martw się! Większość kubeczków można przyciąć i jest to bardzo łatwe do zrobienia. Upewnij się tylko, że używasz czystych, ostrych nożyczek, aby uzyskać zgrabny krój. Zalecamy pozostawienie jednego pierścienia w spokoju tak, abyś nadal miała coś do uchwycenia w momencie usuwania jak i po to aby uniknąć przebicia kubeczka. Pamiętaj tylko, że usunięcie końcówki może sprawić, że kubeczek będzie trudniejszy do usunięcia, ponieważ nie będziesz miała za wiele do uchwycenia.

 

„Co zrobić kiedy kubeczek nie chce wyjść tak łatwo?”

W rzadkich przypadkach, gdy kubeczek menstruacyjny jest nieprawidłowo włożony, powstaje nieco silniejsze zassanie. Więc jego usunięcie może wymagać więcej poświęcenia i czasu.
Przede wszystkim musisz się odprężyć – nie wpadaj w panikę! Kubeczek wykonany jest z bezpiecznego silikonu medycznego. Na pewno też nie zgubił się w Twoim ciele – jest na swoim miejscu. Po prostu trzeba przełamać hermetyczne uszczelnienie. Zatem zajmij wygodną pozycję – najlepiej kucając, ponieważ skraca to długość odcinka pochwy. Staraj się nie napinać mięśni, to tylko utrudni usuwanie. Włóż czysty palec oraz kciuk i poczuj podstawę kubeczka. Mocno ściśnij korpus kubka następnie delikatnie pociągnij na zewnątrz. Jeśli to nie zadziała, przesuń palec w górę do krawędzi i wciśnij do środka, aby umożliwić przepływ powietrza, delikatnie wyciągnij.

Jeśli dopiero zaczynasz korzystać z kubków menstruacyjnych naturalną rzeczą jest panika czy różnego rodzaju obawy, gdy pojawi się niewielka trudność z jego usunięciem. Szlifowanie tych umiejętności może chwilę potrwać, ale nie zrażaj się – pamiętaj że trening czyni mistrza!

 

Mając implant antykoncepcyjny mogę używać kubeczka?

W takich przypadkach jak najbardziej można korzystać z kubeczka menstruacyjnego, nie ma żadnych przeciwwskazań. Są wykonane z bezpiecznego silikonu medycznego w związku z tym nie wchodzą w reakcję z organizmem.

 

Jak przyciąć kubeczek?

Końcówka kubeczka nie powinna wychodzić poza pochwę, a po zaaplikowaniu nie powinno się go w ogóle czuć. Jeżeli masz pewność, że przyczyną dyskomfortu okazała się długość kubeczka, a nie jego zbyt niskie zaaplikowanie – nie martw się! Możesz go przyciąć i jest to bardzo łatwe do zrobienia.
Upewnij się tylko, że używasz czystych, ostrych nożyczek, aby uzyskać zgrabny krój. Zalecamy pozostawienie jednego pierścienia w spokoju tak, abyś nadal miała coś do uchwycenia w momencie usuwania jak i po to aby uniknąć przebicia kubeczka. W Lily Cup Compact pozostawiając 2. pierścień, a w Lily One możesz przyciąć pętelkę na końcu. Pamiętaj tylko, że usunięcie końcówki może sprawić, że kubeczek będzie trudniejszy do usunięcia, ponieważ nie będziesz miała za wiele do uchwycenia.

 

W razie jakichkolwiek wątpliwości jak również zanim zaczniesz swoją przygodę z kubeczkami – skonsultuj się z lekarzem ginekologiem.

 

#kobietyintyminy
#girlsnowageneracja
Odwiedź nas na Instagramie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.