U ginekologa

 

Wizyta u ginekologa jest stresującym wydarzeniem dla większości z nas. Szczególnie dla tych dziewczyn, które idą pierwszy raz często nie wiedząc czego mogą się spodziewać. Pojawiają się liczne obawy i pytania: czy badanie będzie boleć, jak jest przeprowadzane? Dlatego warto przeczytać informacje na temat tego, co Cię czeka – będziesz mogła spokojnie się przygotować. Pomoże to zwalczyć strach przed nieznanym czy barierę psychiczną. Pamiętaj, że ginekolog to specjalista w swojej dziedzinie, dla którego badanie i rozmowa o sprawach intymnych jest czymś zupełnie zwyczajnym. Dla Ciebie też powinno być naturalną rzeczą, w końcu tu chodzi o Twoje zdrowie (polecamy Dlaczego warto się badać?).

 

Kiedy odbyć pierwszą wizytę i w jakim terminie?

 

Przyjmuje się, że pierwsza wizyta u ginekologa powinna być niedługo po wystąpieniu pierwszej miesiączki, czyli między 11 a 16 rokiem życia. Także, gdy występują niepokojące objawy takie jak, np. brak miesiączki do 16 roku życia, nieregularne cykle utrzymujące się dłużej niż 2 lata od pierwszej miesiączki, pojawiają się infekcje itp. (polecamy nasze wpisy O menstruacji słów kilka oraz Kolory menstruacji) Najlepszym czasem jest część cyklu miesiączkowego po wystąpieniu okresu, ale jeszcze przed jajeczkowaniem. Wtedy odczuwa się mniejszy dyskomfort, jak również lepiej można przeprowadzić badanie piersi.
Na badanie ginekologiczne możesz zapisać się sama. Jeśli nie ukończyłaś 18 roku życia powinna zapisać Cię Twoja mama lub inny opiekun, który uda się z Tobą do lekarza. Jednak osoba ta może pozostać w poczekalni – jej obecność może być dla niektórych z Was krępująca.

 

Lekarz kobieta czy lekarz mężczyzna?

 

Wiele dziewczyn decyduje się na wizytę u lekarza kobiety ze względu na komfort psychiczny i swobodę. Z pewnością jest to dobry wybór, kiedy ma się przed sobą pierwsze badanie – pozwala pokonać pierwszy stres. Powinnaś jednak zawsze pamiętać, że świetnym specjalistą jest się niezależnie od płci. Mężczyźni, którzy mają dobrą opinię w środowisku i cieszą się uznaniem wśród pacjentek, także bardzo często potrafią sprawić, że wszelki lęk czy wstyd mijają zaraz po wejściu do gabinetu. Najlepszym sposobem jest popytać wśród koleżanek, którego ginekologa mogłyby polecić. Bardzo dobrym pomysłem jest również przejrzenie stron internetowych i forów. Nie bój się pytać i sprawdzać do momentu aż będziesz zadowolona z wizyty u danego specjalisty.

 

 

Na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze lekarza i gabinetu?

 

Warto poszukać informacji czy dany lekarz cieszy się dobrą opinią w środowisku i wśród pacjentek, czy posiada wyspecjalizowany sprzęt ginekologiczny. Ważne jest także sprawdzenie czy dba o komfort pacjentek oraz czy profesjonalnie podchodzi do badania. Jeżeli tak jest to oznacza, że bezpiecznie i bez skrępowania możesz udać się do niego na wizytę.

Aby gabinet ginekologiczny był bezpieczny, powinien być miejscem sterylnym. Jest to istotne, ponieważ przy niezachowaniu standardów sanitarnych i higienicznych może dojść do zakażeń łańcuchowych. Oprócz dbania o czystość w gabinecie oraz narzędzi, które po użyciu powinny być prawidłowo dezynfekowane i sterylizowane (jak w przypadku wziernika), bardzo ważna jest także higiena osobista lekarza – częste mycie rąk, dbałość o czyste ubranie, używanie nowych rękawic jednorazowych.

 

Jak przebiega wizyta?

 

Po wejściu do gabinetu lekarz przeprowadzi wywiad zadając Tobie kilka pytań takich jak: Kiedy wystąpiła pierwsza miesiączka? Kiedy było ostatnie krwawienie? Czy cykle są regularne? Czy miesiączkowanie jest bolesne/obfite? Czy rozpoczęłaś współżycie seksualne? Czy byłaś w ciąży/rodziłaś? Czy stosujesz antykoncepcję? Czy przyjmujesz jakieś leki? Czy ktoś w rodzinie chorował na raka szyjki macicy lub raka piersi?

 

Lekarz nie powinien stronić od pytań natury intymnej, jeśli udzielone odpowiedzi pomogą w postawieniu prawidłowej diagnozy. Natomiast powinien unikać tych, które wprawiłyby Cię w zakłopotanie. Dopytywanie o szczegóły dotyczące preferencji seksualnych czy komentowanie w żartobliwy sposób wyglądu miejsc intymnych są wielkim nietaktem i oznaką braku profesjonalizmu. Niekiedy jednak poruszanie zagadnień związanych z życiem płciowym jest istotne, ponieważ może pomóc w ustaleniu prawidłowej diagnozy. Ale nie może przedkładać swojej opinii nad badania naukowe. Po wizycie powinnaś uzyskać obiektywną wiedzę. 

 

Po zebraniu informacji na Twój temat zostaniesz poproszona o rozebranie się od pasa w dół. Często jest do tego wyodrębnione specjalne miejsce, w którym możesz się swobodnie przygotować. Dobrze jest kiedy masz możliwość założenia odzieży jednorazowej. Badanie ginekologiczne odbywa się na fotelu, przed którym ustawiona jest lampa. Wszystko odbywa się w pozycji półleżącej: należy położyć się na plecach, a nogi położyć na specjalnych oparciach. Pośladki trzeba wysunąć w dół poza fotel, co ułatwi lekarzowi dostęp do narządów rodnych. W trakcie badania należy się rozluźnić i słuchać instrukcji lekarza. Po wszystkim zostanie przeprowadzone badanie piersi.

Dla dziewczyn, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia przebieg wizyty wygląda podobnie, jednak samo badanie znacznie się różni. U osób nieaktywnych seksualnie jest wykonywane zazwyczaj przez odbyt, nie naruszając wnętrza pochwy. Jeśli wizyta jest typowo profilaktyczna – nie musi być przeprowadzane badanie. Często lekarz traktuje taką wizytę informacyjnie i coraz częściej stosowane jest badanie przez USG. Zmniejsza to stres do minimum, ale nie w każdym przypadku może być wystarczające.

 

Ważne jest podmiotowe traktowanie z informowaniem na bieżąco o podejmowanych działaniach w trakcie badania. Pamiętaj, że jeżeli będziesz odczuwać ból w trakcie badania, nie krępuj się i poinformuj o tym lekarza!

 

Po badaniu lekarz zaprasza na krótką rozmowę do biurka podsumowującą badanie, gdzie informuje o zaleceniach. Należy pamiętać, że rozmowa o sprawach intymnych jest dla ginekologa czymś zupełnie zwyczajnym i możesz bez skrępowania zapytać o wszystko, co chciałabyś wiedzieć w tym temacie.

 

Pamiętaj, że podczas wizyty powinny być zapewnione jak najlepsze warunki: w gabinecie osobne miejsce do przebrania, a ginekolog powinien zadbać o ograniczenie uczucia wstydu do minimum. Dbanie o komfort pacjentek, również psychiczny należy do obowiązków lekarza. Każdy specjalista powinien zrobić wszystko, abyśmy czuły się u niego bezpiecznie. Przeprowadzając badania, powinien mieć świadomość, że dla dużej ilości z nas nie należy to do przyjemnych doświadczeń. Przecież odczuwamy dyskomfort związany z rozebraniem się przed obcą osobą, która ingeruje w intymną sferę naszego życia.

 

 

Wiele dziewczyn odsuwa wizytę u lekarza ginekologa ze względu na wstyd i lęk przed tak intymnym badaniem. Jednak warto pamiętać, że każda taka wizyta jest profilaktyką przed różnymi chorobami. Zwłaszcza, że wiele z nich na początku rozwija się bezobjawowo. Dlatego regularne, cykliczne badania kontrolne u ginekologa są naprawdę bardzo ważne! Pamiętaj, że każda zmiana, która Cię niepokoi również powinna zakończyć się konsultacją z lekarzem.

 

#kobietyintyminy
#girlsnowageneracja
Odwiedź nas na Instagramie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.