Szyjka macicy a kubeczek menstruacyjny.

Moje Drogie, przy doborze kubeczka menstruacyjnego musimy wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii związanych głównie z naszą anatomią, i których nie możemy lekceważyć, aby kubeczek odpowiednio spełniał swoja rolę. Dokładniejsze informacje na ten temat znajdziecie w naszym wcześniejszym artykule „Encyklopedia kubeczków”. Dziś natomiast chciałam skupić się na szyjce macicy.

Czym jest szyjka macicy?

 

Mianowicie to wąska, dolna i zgrubiała część mięśniówki macicy, łącząca jamę macicy z pochwą. Dzięki możliwości prawie dziesięciokrotnego rozszerzenia i pomarszczonej budowie umożliwia wydostanie się płodu na zewnątrz.

W cyklu miesiączkowym szyjka macicy pod wpływem hormonów ulega pewnym zmianom. Dotyczy to jej długości, stopnia rozwarcia zewnętrznego ujścia,  czy konsystencji i położenia.

W fazie niepłodności szyjka jest twarda i zamknięta. W miarę zbliżania się jajeczkowania ujście otwiera się, odcinek pochwowy szyjki staje się bardziej miękki i unosi się. Po jajeczkowaniu szyjka wraca do stanu sprzed owulacji.

Wysokość osadzenia szyjki macicy decyduje o tym, jaką długość kubeczka wybrać, by po pierwsze zmieścił się on w pochwie, a po drugie by jego pozycja była prawidłowa i nie przemieszczał się on. Wysokość szyjki jest nieco mniejsza niż całkowita długość pochwy (za szyjką znajduje się jeszcze krótki odcinek pochwy).

Dodatkowo wysokość szyjki zależy u każdej kobiety od:

  • pory dnia — u wielu kobiet jest wyżej rano, a niżej wieczorem.
  • przyjętej pozycji ciała — pozycje kucająca i siedząca sprawiają, że szyjka jest niższa i łatwiejsza do dosięgnięcia.
  • fazy cyklu
  • pobudzenia seksualnego

W przypadku prawidłowo założonego kubeczka szyjka macicy powinna mieć ujście w kubeczku, lub znajdować się nad nim, a sam kubeczek powinien by przyssany do ścianek pochwy.

Jeśli Twoja szyjka jest osadzona wysoko, powinnaś wybrać jak najdłuższy kubeczek. W przypadku nisko osadzonej szyjki, kubeczek nie powinien być dłuższy niż najniższa zanotowana wysokość szyjki, więc:

  • Jeśli wysokość osadzenia szyjki wynosi np. 5 cm, nie wybieraj kubeczków dłuższych niż 50 mm.
  • Jeśli natomiast jest to mniej niż 3,5 cm wybieraj kubeczki jak najkrótsze.

Warto wiedzieć, ze wysokość szyjki to nie to samo co długość szyjki lub długość pochwy.

Najlepiej sprawdzić wysokość osadzenia szyjki macicy podczas badania ginekologicznego, ale można to tez zrobić samemu (badanie palpacyjne) . Dobrze powtórzyć badania we wszystkie dni miesiączki; zarówno rano, jak i wieczorem, a to dlatego ze wysokość jej osadzenia jest również zmienna podczas okresu. Na początku jest niżej niż w końcowe dni.

Badani palpacyjne polega na włożeniu do pochwy palca lub dwóch na tyle głęboko, aby jego czubkiem wyczuć szyjkę. Zapamiętaj, jak głęboko był włożony (np. do drugiego stawu) i następnie zmierz ten odcinek — uzyskana liczba centymetrów to wysokość szyjki.

Pamiętaj, aby robić to zawsze czystymi dłońmi oraz w razie konieczności przypiłuj paznokcie, tak żeby uniknąć przypadkowego zadrapania szyjki, czy ścianki pochwy.

Jak rozpoznać szyjkę ?

Szyjka podczas okresu przypomina w dotyku czubek nosa. U większości kobiet jest wyczuwalna w górnej części przedniej ścianki pochwy (tej od strony pęcherza).  Jest bardzo gładka i bardziej twarda w przeciwieństwie do rozciągliwych ścianek pochwy. Na jej środku możesz wyczuć mały otwór —tzw. ujście szyjki. Jeśli nie masz za sobą porodu, jest ono okrągłe; natomiast po porodzie przybiera kształt bardziej podłużny .

Jeśli nie wyczuwasz nic podobnego do szyjki, spróbuj napiąć mięśnie (przeć) — dzięki temu szyjka obniży się i powinna być łatwiejsza do dosięgnięcia. Jeśli nie możesz jej dosięgnąć w żaden dzień miesiączki, musisz wybrać jeden z najdłuższych kubeczków.

 

Kubeczków menstruacyjnych mogą też używać kobiety, jeśli szyjka jest skierowana bardziej w lewo lub w prawo, takie nachylenie jest w pełni normalne i występuje u wielu kobiet. Kubeczek po założeniu może być nieco przekrzywiony, ale jest to zupełnie normalne.

 

#kobietyintyminy
#girlsnowageneracja
Odwiedź nas na Instagramie

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.