Różowy Październik – Miesiąc Świadomości Raka Piersi

 

 

Od 1985 roku październik uznawany jest na całym świecie za miesiąc świadomości raka piersi. W tym okresie częściej podejmowane są tematy związane z profilaktyką, diagnostyką czy nowoczesnym leczeniem nowotworów. To doskonały czas, by zacząć troszczyć się o swoje zdrowie i nie zapominać o tym przez cały rok. Zwłaszcza, że ta odmiana raka jest najczęstszym kobiecym nowotworem złośliwym w Polsce. Dlatego warto zadbać o profilaktykę i odpowiednią edukację u młodych dziewczyn: nawyki dbania o swoje zdrowie, kształtowanie świadomości prozdrowotnej (polecamy Dlaczego warto się badać?).

Jedynym sposobem wykrycia guzka w piersi jest badanie – podczas początkowego stadium rozwoju nie odczuwa się żadnych objawów. Dlatego też należy regularnie chodzić do ginekologa, który ma obowiązek wykonać badanie przedmiotowe już po 20. roku życia. Istotne jest również USG wykonywane u młodych kobiet czy badanie mammograficzne u kobiet w dojrzałym wieku. Oprócz tego to samobadanie piersi jest podstawowym, bardzo ważnym elementem, które każda kobieta powinna raz w miesiącu wykonać. Jeśli będziecie regularnie przeprowadzać badania to jest szansa na wczesne wykrycie wszelkich zmian i nieprawidłowości.

 

Jakie są czynniki ryzyka?

 

Nie jest znana bezpośrednia przyczyna rozwoju raka piersi. Jednak wśród czynników ryzyka wymienia się m. in: wiek – zagrożenie rośnie wraz z upływem lat (szczególnie po menopauzie), pierwszą miesiączkę we wczesnym wieku, menopauzę w późnym wieku, późny pierwszy poród, długotrwałą hormonalną terapię zastępczą, otyłość, cukrzyca, picie alkoholu lub rodzinne występowanie choroby.

 

Czy jesteś genetycznie obciążona zachorowaniem na raka piersi?

 

Najbardziej narażone są kobiety genetycznie obciążone (krewne I stopnia – siostra, mama, które chorowały na raka piersi). Należy stwierdzić obecność lub brak mutacji genu BRCA-1 i BRCA-2. Badanie polega na pobraniu próbki krwi. Jeśli nie jesteście genetycznie obciążone, to ryzyko wystąpienia choroby wynosi około 10%. Jeśli natomiast występują genetyczne predyspozycje – to aż 80%!

 

Wtedy należy:

  • wykonywać badania częściej (pamiętaj, że im wcześniej wykryty nowotwór, tym wcześniej można zastosować skuteczne leczenie)
  • wprowadzić odpowiednią profilaktykę, która pozwoli zachować dobry stan zdrowia (chociażby poprzez zmianę stylu życia)
  • przebadać najbliższą rodzinę pod kątem predyspozycji do dziedzicznego zachorowania na raka

 

Jakie objawy powinny skłonić do wykonania badań specjalistycznych?

 

Zmiana wielkości bądź kształtu piersi, ból piersi, pojawienie się „skórki pomarańczowej”, twarde guzki, zniekształcenie brodawki sutkowej lub jej otoczki, zmiany w obrębie brodawki (np. owrzodzenie), stwardnienie i powiększenie węzłów chłonnych w okolicach pachy.

*Pamiętaj, że nie każda zmiana piersi oznacza nowotwór złośliwy. Ale każda wymaga diagnozy specjalisty!

 

Nowotwór wykryty wcześniej, kiedy jest jeszcze mały, daje 90% szans na jego wyleczenie. Zbyt późna diagnoza wydaje na nas wyrok. Lepiej być świadomym swojego stanu zdrowia niż pielęgnować przekonanie, że wszystko jest w porządku. Kochane dziewczyny, kobiety – zadbajcie o siebie i swoich bliskich!

 

#kobietyintyminy
#girlsnowageneracja
Odwiedź nas na Instagramie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.