Plastic is not fantastic – o problemie szkodliwości podpasek i tamponów jako odpadów

 

Problem plastikowych odpadów obecnie zalewa cały świat. Zaśmiecanie wód tworzywami sztucznymi narasta – sytuacja staje się widoczna dzięki ich wypływaniu na powierzchnię, w strefach przybrzeżnych czy przy tzw. wirach oceanicznych. Skąd plastik w wodzie? Większość pochodzi z lądu, mniejszą część stanowi bezpośrednia działalność człowieka na morzach czy oceanach. Musimy szybko reagować inaczej ilość plastiku w środowiskach morskich przewyższy ilość ryb czy innych stworzeń. Na szczęście coraz więcej podejmowanych jest w tym kierunku działań. Wszystko po to, by zmienić sytuację – zminimalizować ilość odpadów. Powstają różne kampanie, różnego rodzaju inicjatywy na poziomie globalnym, unijnym.

 

 

Komisja Europejska stworzyła listę przedmiotów z plastiku jednorazowego użytku, które trzeba ograniczyć lub całkiem usunąć. Jednak dla prawodawców w Brukseli sam temat jak i rzeczy związane z menstruacją wciąż stanowią wstydliwą i krępującą sprawę. Więc traktują higieniczne produkty inaczej niż resztę. Jak się okazuje podpaski i tampony stanowią nie tylko problem pod względem swojej szkodliwości, ale coraz bardziej także ze względu na odpady. Zajmują one piątą pozycję na liście rzeczy, które są wyrzucane przez morze na brzeg! Jednak jedynie co zostało zaproponowane w tym temacie ze strony Brukseli to pomysł na obłożenie kosztami utylizacji producentów podpasek i tamponów. Jednak ci zagrozili, że przerzucą je na użytkowniczki, tzw. podatek od tamponów. Więc w obawie na możliwy wzrost cen produktów i idące za tym obciążenie wydatków przez kobiety, pomysł został odrzucony. W związku z tym władze cały czas pozostają bezsilne. Czy zaproponowane przez Brukselę rozwiązanie zniwelowałoby problem? Jak widać nie, podobnie jak zostawienie sprawy w takim samym stanie jak była. Właściwa walka powinna koncentrować się na odpowiedniej edukacji, a nie kwestii finansowej jaką zaproponowano i na której się skupiono.

 

Dlaczego warto zamienić podpaski i tampony na kubeczek menstruacyjny?

 

  • ekologiczny – skład ma pozytywny wpływ na zdrowie i jest przyjazny dla środowiska
  • ekonomiczny – wielokrotnego użytku, starcza nawet na kilkanaście lat redukując ilość produkowanych śmieci, jest to dobra inwestycja nie obciążająca co miesiąc portfela (spora część młodych kobiet nie posiada odpowiednich finansów na comiesięczne wydatki)
  • gromadzi krew – nie zaburza równowagi jak i nie powoduje wysuszenia
  • nowoczesny i kobiecy wygląd, miękki, niewielki rozmiar, kompaktowy, różne rodzaje do wyboru – dopasowanie do indywidualnych potrzeb i ciała

 

 

Szanujmy nasze zdrowie, dokonujmy świadomych wyborów i żyjmy w zgodzie z otaczającą nas naturą.

 

#kobietyintyminy
#girlsnowageneracja
Odwiedź nas na Instagramie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.