O menstruacji słów kilka

 

Jak powstaje menstruacja? Raz w miesiącu jeden z dwóch jajników uwalnia komórkę jajową, która wędruje do jajowodu – to owulacja. Jajeczko przesuwa się w dół do macicy. Gdy to się dzieje, wyściółka macicy nabrzmiewa krwią. Jeżeli zostanie zapłodniona, zagnieździ się w macicy i przekształci w zarodek. Jeżeli do tego nie dojdzie – jajeczko zostanie usunięte razem z wyściółką macicy.

 

Przeciętnie długość cyklu miesiączkowego u kobiety utrzymuje się w przedziale 26-32 dni licząc od pierwszego dnia krwawienia. Typowa miesiączka powinna trwać od trzech do pięciu, maksymalnie siedmiu dni jeżeli jesteś pomiędzy 20 a 40 rokiem życia. Zwykle zaczyna się plamieniem, między 2 a 4 dniem następuje główne krwawienie, które staje się mniej obfite od 5 dnia. Jednak każda sytuacja, gdy menstruacja utrzymuje się dłużej niż tydzień, wymaga konsultacji z lekarzem ginekologiem. Znaczna systematyczna utrata krwi może doprowadzić do przewlekłej niedokrwistości. Natomiast jeśli trwa krócej niż trzy dni i jest skąpa, takiego stanu również nie należy ignorować.

PMS

 

Główną przyczyną PMS – zespołu napięcia przedmiesiączkowego są szalejące hormony.  Daje o sobie znać ok. 15 dnia (przy 28-dniowym cyklu) i trwa aż do pierwszego dnia krwawienia. Syndrom ten przechodzi co miesiąc zdecydowana większość z nas. I każda na swój indywidualny sposób. Zwykle jednak stajemy się wtedy drażliwe, trudno o koncentrację. Często nie możemy zapanować nad atakami płaczu, bolą nas piersi, mamy wzdęcia, dokuczają migrenowe bóle głowy czy nawet zawroty. Po ciaśniejszych ubraniach i butach możemy poznać, że pojawiły się obrzęki. Spada też odporność – jesteśmy podatniejsze na infekcje. Jednak nie wszystkie objawy pojawiają się w każdym cyklu czy z takim samym nasileniem.  Aby mieć pewność, że to PMS warto udać się do ginekologa w celu wykonania cytologii hormonalnej lub pobrania krwi.

 

PMDD

 

To skrót terminu z języka angielskiego PreMenstrual Dysphoric Disorder – oznacza przedmiesiączkowe zaburzenia dysforyczne. Jest najcięższą odmianą PMS występującą u niewielkiej liczby kobiet (4-5%). PMDD jest poważnym problemem – nasila się do tego stopnia, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie, włączając w to pracę zawodową, zajmowanie się domem czy utrzymanie innych codziennych aktywności. W przypadku PMDD objawy są bardzo nasilone, a trochę ich jest: bóle brzucha, pleców, nasilenie chorób przewlekłych, pogorszenie koordynacji ruchów, obrzęki, problemy ze wzrokiem, snem, wzrost masy ciała, wymioty, biegunka, zaparcia. To także zmienność nastrojów, brak kontroli nad emocjami, drażliwość, płaczliwość, skrajne przygnębienie, brak sił (mogą przypominać stan depresji). Zazwyczaj objawy te ustępują po upływie 12 godzin od wystąpienia krwawienia (często jest to jednak kwestia indywidualna). Jeśli po raz kolejny doświadczasz tego typu objawów, które utrudniają normalne funkcjonowanie – koniecznie skontaktuj się z lekarzem.

 

Zaburzenia

 

Najczęściej kobiety skarżą się na zbytnią obfitość i ból podczas menstruacji, a także ich nieregularność. Czasem wystarczy niewielki stres albo przemęczenie, aby doszło do nieprawidłowości. Mogą pojawić się także w okresie dojrzewania, ponieważ układ rozrodczy nie jest jeszcze ukształtowany. Czasem wywołane są zmianą klimatu, również poprzez gwałtowny spadek lub przyrost wagi. Warto pamiętać, że alkohol i niektóre leki też mogą zaburzać cykl. Nieregularne miesiączki mogą być także spowodowane nadmiernym wysiłkiem fizycznym (polecamy wpis O menstruacji słów kilka).

 

– kiedy cykle miesiączkowe są za długie lub za krótkie

– kiedy miesiączka jest zbyt skąpa

– kiedy występuje zbyt obfite krwawienie miesiączkowe 

 

Zawsze, gdy się pojawią problemy trzeba skonsultować się z ginekologiem. Lekarz zleci wykonanie badań i na podstawie ich wyników dostosuje odpowiednie leczenie.

 

Kiedy okres się spóźnia…

 

Najczęstszą przyczyną braku okresu może być prawdopodobieństwo zajścia w ciążę (jeżeli wcześniej współżyłaś). Aby potwierdzić lub wykluczyć tę wersję należy wykonać test ciążowy lub udać się do ginekologa. Często także po odstawieniu pigułek układ hormonalny musi mieć czas, by zmobilizować jajniki do regularnej pracy. Jednak po kilku tygodniach wszystko powinno wrócić do normy. W razie nieprawidłowości koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Bywa, że podczas stresu w organizmie podnosi się poziom hormonu, który m.in. blokuje owulację i sprawia, że cykle stają się nieregularne. Również ścisła dieta czy intensywne ćwiczenia fizyczne mogą wpłynąć na brak okresu. Także kłopoty z niedoczynnością lub nadczynnością tarczycy czy kiedy podróżujesz i zmieniłaś klimat miejsca. Natomiast po 45. roku życia może zwiastować pierwsze objawy menopauzy, w związku z tym cykle stają się nieregularne.

 

Pamiętaj, że miesiączka jest nie tylko comiesięcznym bólem, a naturalną rzeczą i istotnym składnikiem ludzkiego życia – bez niej przestałoby istnieć. Jest także oznaką zdrowia – jeśli masz okres co miesiąc, to zwykle pozytywny znak, bo Twoje narządy są w dobrym stanie. Okres pomaga lepiej poznać ciało – stawia Cię w sytuacji, w której musisz podejść bliżej ciała, chociażby podczas aplikacji i usuwania kubeczka. Menstruacja pobudza również wszystkie zakończenia układu nerwowego sprawiając, że najmniejszy dotyk jest elektryczny, a przyjemności bardziej intensywne.

 

Dzięki kubeczkom menstruacyjnym Intimina i wiedzy na ich temat, okresy mogą być o wiele łatwiejsze!

 

 

#kobietyintyminy
#girlsnowageneracja
Odwiedź nas na Instagramie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.