Menstruacja zimową porą

Zima to czas kiedy robi się mroźno, dzień wydaje się krótszy, a miesiączka sto razy gorsza i w dodatku nieregularna. Nieprzewidywalność pojawienia się okresu w tym czasie spowodowana jest hormonem folikulotropowym. Jego poziom zwiększa światło słoneczne, którego przy tej porze roku jest bardzo mało. To właśnie słońce pomaga także w tworzeniu witaminy D czy dopaminy, które poprawiają nastrój, motywację i koncentrację, o które tak trudno zimową porą.

Jak sobie poradzić w ten trudny i zimny czas?

Zmień oświetlenie – aby poprawić sobie humor, trzeba unikać przebywania w pomieszczeniach, gdzie panuje półmrok. Dobrym pomysłem może okazać się wymiana żarówek na silniejsze.

Zadbaj o dietę – poranne śniadania przed wyjściem z domu i ciepły posiłek każdego dnia pomogą organizmowi w gospodarowaniu energią. Zadbaj, by w Twoim menu nie zabrakło warzyw czy owoców. Warto uzupełniać dietę również witaminami – bardzo możliwe, że w ten sposób będzie Ci łatwiej znieść zimową miesiączkę.

Nie zrażaj się pogodą – postaraj się przełamać niechęć i zrób sobie spacer. Dodatkowe zajęcia? Czemu nie! Kurs tańca czy inny ruch sprawi, że nastrój bardzo się poprawi i choć na chwilę oderwiesz swoje myśli od „tych dni”. Zacznij umilać sobie poranki – pobudkę i humor na resztę dnia może poprawić słuchanie ulubionej muzyki albo słodka przyjemność na śniadanie. Zastanów się nad najlepszym rozwiązaniem dla siebie i zacznij wdrażać je w życie.

Chwila dla siebie – zimowe wieczory to idealny czas na zadbanie o swoje ciało oraz umysł. Domowe SPA, później ulubiona książka, a może seans filmowy? To dobry pomysł żeby nadrobić zaległości bądź wyrobić nowy, pozytywny nawyk. Dodatkowo pieniądze, które zaoszczędzisz ze względu na mniej częste wychodzenie, możesz zacząć odkładać do skarbonki i przeznaczyć na wymarzone cele jako prezent dla siebie lub swoich bliskich.

Polub zimową porę roku – ostatecznie nie pozostaje nic innego jak zaakceptowanie sytuacji. Zima ma wyjątkowy nastrój – na zewnątrz białe pejzaże, dźwięk śniegu, po którym stąpamy czy ogień kominka i przytulność domowych wnętrz nabiera teraz szczególnego charakteru. Długie wieczory stwarzają szansę na rodzinne spotkania w domowym zaciszu, które sprzyjają wspólnie spędzanym chwilom, np. przy grach planszowych.

Zima wpływa na nasze samopoczucie i zmiany nastroju, aktywność, a nawet metabolizm – w tym czasie chętniej śpimy dłużej, więcej jemy i zdecydowanie mniej się ruszamy. Ta pora roku sprzyja także melancholii i przygnębieniu. Jednak nie warto się temu tak łatwo poddawać. Zacznij działać już dziś!

*Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem!

#kobietyintyminy
#girlsnowageneracja
Odwiedź nas na Instagramie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.