Jak radzić sobie z bólem podczas menstruacji?

 

Dziewczyny!

 

Często podczas miesiączek dopada nas ból brzucha. Pojawia się najczęściej pierwszego dnia krwawienia, rzadziej dzień lub dwa przed menstruacją. Zwykle nie dokucza zbyt długo, ale niektóre z nas wiedzą, że potrafi być silny. Niestety nie ma jednego uniwersalnego sposobu. Jednak w takich sytuacjach często sięgamy po środki przeciwbólowe. Wtedy możemy szybko i skutecznie odetchnąć. Ale pamiętajcie, że niektóre leki nie są zbyt bezpieczne dla wątroby czy żołądka, zwłaszcza te przyjmowane w nadmiarze. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości czy są odpowiednie dla Ciebie – najpierw należy porozmawiać z lekarzem!

Naturalne rozwiązania

 

1. Gorący dotyk

Warto poddać się dobroczynnemu działaniu ciepła, które złagodzi ból i zmniejszy napięcie mięśniowe. Nie ma nic bardziej przyjemnego jak przytulenie się do termoforu w kształcie pluszowego misia. Możesz także wziąć ciepłą kąpiel (jeżeli jeszcze nie doszło do krwawienia) lub użyć poduszki elektrycznej czy po prostu butelki z ciepłą wodą jako okładu na brzuch. Pomogą rozluźnić napięte mięśnie, złagodzą skurcze macicy, poprawią ukrwienie, ale tylko pod warunkiem, ze krwawienie nie jest obfite. Pamiętaj o temperaturze – zbyt wysoka może powodować oparzenia i doprowadzić do nasilenia krwawienia.

 

2. Moc ziół

Pomocne są wszystkie rośliny lecznicze o działaniu rozkurczowym i uspokajającym – rumianek, kozłek lekarski, mięta, melisa, nagietek lekarski, rozmaryn, ruta zwyczajna. Można pić osobno lub połączyć. Specjalne mieszanki są dostępne w aptekach, bądź sklepach zielarskich, można też przygotować je samodzielnie. Najlepiej zacząć je pić 2-3 dni przed spodziewaną miesiączką. Działają one łagodnie rozkurczająco i uspokajająco. Nie pomogą, jeśli ból już się zaczął na dobre.

W tym czasie warto zrezygnować z mocnej kawy, herbaty i coca-coli na rzecz wspomnianych naparów ziołowych lub wody mineralnej.

 

3. Masaż

Masaże rozluźniają, a zarazem przyspieszają oczyszczanie macicy. Skuteczność będzie większa, gdy w tym celu użyjesz olejku. Dobrze sprawdzi się olejek lawendowy, który ma działanie relaksujące i rozkurczowe. Wykonuj dłonią okrężne ruchy wokół pępka. Najpierw zataczaj małe koła, potem coraz większe. Takie masaże rozluźniają, a zarazem przyspieszają oczyszczanie macicy.

 

4. Zmiana menu

W czasie bolesnych miesiączek najlepiej jest unikać potraw wzdymających, ostro przyprawionych, słonych i ciężkostrawnych. Wapń może obniżyć aktywność skurczową macicy. Odnajdziesz go w rybach, warzywach strączkowych, orzechach, mleku i jego przetworach. Zwłaszcza w tych ostatnich, dzięki którym przez zawartość tryptofanu zwiększającego wydzielanie serotoniny, łatwiej pokonać stres i ograniczyć napięcie mięśni. Pomocna bywa także witamina B6, więc możesz zwiększyć spożywanie kiełków, otrębów pszennych, ryb morskich, fasoli, soi i mięsa z indyka.

 

5. Ćwiczenia

Zapewne ostatnią rzeczą jaką chciałabyś zrobić podczas trwania okresu to ćwiczenia. Jednak rozciąganie, joga może pomóc złagodzić skurcze. Uwolnione wraz z ćwiczeniami endorfiny pomogą w łagodzeniu bólu, a dodatkowo po skończonym treningu będziesz mieć długi, ciepły prysznic.

Pamiętaj, że bolesne miesiączki powinny skłonić Cię do wizyty u ginekologa. Nawet, jeśli domowe sposoby łagodzenia bólu są w Twoim przypadku skuteczne, to zawsze trzeba znaleźć powód jego występowania. I nie należy wierzyć w tłumaczenia, że „taka jest Twoja natura”, bo naprawdę nie musisz cierpieć.

 

#kobietyintyminy
#girlsnowageneracja
Odwiedź nas na Instagramie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.