Higiena, a kubeczek menstruacyjny. Fakty i mity.

Wiele z Was ma obawy dotyczące bezpieczeństwa i higieny podczas używania kubeczków menstruacyjnych. Niektóre z nich są całkiem bezpodstawne.

Obalamy dziś kilka mitów.

1. Kubeczek menstruacyjny jest mniej higieniczny od podpasek i tamponów.

Ku Waszemu zaskoczeniu, musimy stwierdzić, że jest odwrotnie!

Podpaski i tampony, mimo że są zazwyczaj białe i wyglądają czysto, nie są sterylne. Kubeczek menstruacyjny ze względu na wysoką jakość silikonu medycznego, z którego jest wykonany, z łatwością można dezynfekować dostępnymi na rynku środkami.

Podpaska czy tampon, ze względu na dostęp powietrza, są nasączone rozkładającą się krwią, co sprawia, że są znakomitą pożywką dla bakterii. Co gorsza, mają długotrwały kontakt z narządami płciowymi kobiety. Krew w kubeczku ma natomiast bardzo ograniczony dostęp powietrza, a gładki silikon medyczny, z którego kubeczek jest wykonany zapobiega namnażaniu się bakterii oraz nie wywołuje odczynów alergicznych.

Higiena, a kubeczek menstruacyjny.
2. Fakt, że używamy jednego kubeczka wiele razy, jest czymś niehigienicznym.

Nie jest to prawda. Kubeczek może być dezynfekowany, a nawet sterylizowany. Ponieważ jest to produkt wielorazowy, dużo zależy jednak od Użytkowniczki. Jeśli o niego dbamy oraz używamy odpowiednich środków, które utrzymują kubeczek w czystości, będzie nam służył wiele lat, bez obaw o utratę właściwości higienicznych. Ważne oczywiście jest mycie rąk przed wyjmowaniem kubeczka oraz kontrola, z jakimi powierzchniami i substancjami ma kontakt.
Gładki, wysokiej klasy silikon medyczny, z którego wykonane są kubeczki sprawia też, że nie zagnieżdżają się w nim drobnoustroje.

      3.  Fakt, że krew pozostaje w pochwie kilka/kilkanaście godzin jest czymś niehigienicznym.

Jest to mit. Pamiętajmy, że niezależnie od tego, czy używamy, tamponów, podpasek czy kubeczka, krew, która wydostała się już z macicy przez ujście szyjki, nigdy nie wypływa z pochwy błyskawicznie. W pozycji spoczynkowej (np. w nocy) krew menstruacyjna wydostaje się pochwy jeszcze wolniej — u części kobiet nie wypływa prawie wcale przez całą noc, a pierwsza podpaska czy tampon założony rano bardzo szybko trzeba wymienić. Co więcej, pozostałości krwi miesiączkowej mogą utrzymywać się w pochwie nawet przez kilka dni po zakończeniu miesiączki.

Dodatkowo, krew w kubeczku ma bardzo ograniczony dostęp powietrza, co zapobiega namnażaniu się bakterii.

4. Kubeczek jest tym bardziej higieniczny, im częściej jest opróżniany.

Nie jest to do końca prawdą. Faktem jest, że nie należy przekraczać 12 godzin bez wyjmowania kubeczka w celu jego opróżnienia, ale nie znaczy to, że bardzo częste powtarzanie tej czynności jest bardziej higieniczne. Jeżeli nie zauważacie niepokojących objawów, którym mogłoby potencjalnie zaradzić częstsze opróżnianie kubeczka oraz Wasze miesiączki nie są zbyt obfite, nie musicie go opróżniać częściej niż co 12 godzin.

Aplikowanie kubeczka

Podsumowując, kubeczki menstruacyjne są idealną, higieniczną oraz pewną formą ochrony w czasie miesiączki. Są łatwe w użyciu, ekologiczne i można ich używać przez kilka lat. Jednocześnie gwarantują uczucie świeżości i czystości, którego nie zagwarantują żadne inne środki ochrony menstruacyjnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.