Szkodliwość metod higieny intymnej podczas menstruacji

Dziewczyny!

Co miesiąc czekają Was „te dni”, dni pełne dyskomfortu i narastających myśli czy jesteś przygotowana na ten moment. Co jeśli zabraknie tamponów czy podpasek, których nie będzie pod ręką? Czy nic nie przecieka, czy ktoś nie zauważy? A pomyślałyście wtedy o swoim zdrowiu? O tym jaki wpływ na Wasz organizm mają wybierane do tej pory metody higieny intymnej podczas menstruacji?

via Pinterest

Czy wiecie, że podpaski i tampony produkuje się m.in. z bawełny z dodatkiem wielu szkodliwych związków chemicznych czy tzw. syntetycznego jedwabiu, który poddaje się działaniu kwasów. Ich śnieżnobiałe włókna pozyskuje się z procesu wybielania chlorem (produktem ubocznym są niebezpieczne dioksyny). Niekiedy mogą być perfumowane zatem zawierają dodatkową a przede wszystkim zbędną chemię. Niestety zdarza się, że producenci nie podają pełnych informacji dotyczących składu.
Nadmiernie stosowany i nie usuwany przez dłuższy czas tampon staje się źródłem zakażenia i może prowadzić do choroby TSS – zespołu wstrząsu toksycznego, któremu towarzyszą objawy takie jak bóle brzucha, gorączka, osłabienie. Natomiast podpaski mogą uczulać ze względu na nasycenie związkami chemicznymi. Mają również negatywny wpływ na środowisko naturalne. Jej rozkład ze względu na wielkość oraz elementy folii i plastyku może zająć nawet do 300 lat (o problemie szkodliwości podpasek i tamponów jako odpadów).
Wszystko to ma niekorzystny wpływ dla skóry, z którą mają styczność przez kilka dni w ciągu miesiąca: wchłaniane są liczne substancje do organizmu, skóra nie oddycha i jest narażona na odparzenia, swędzenie czy pieczenie. Wzrasta ryzyko infekcji i grzybicy.

via Pinterest

Podczas gdy większość nadal zastanawia się – tampon czy podpaska, my mówimy: koniec z tematem tabu. Polsko, czas na zmiany! Czas na kubeczek menstruacyjny. Genialna alternatywa dotychczasowych rozwiązań jakie stosowałaś podczas menstruacji. Ma formę małego i bardzo poręcznego pojemnika wykonanego z sylikonu medycznego. Jego aplikacja i sposób użycia jest podobny jak w przypadku tamponów. Z tą różnicą, że zamiast zatrzymywać – gromadzi krew, którą wystarczy opróżnić, a kubeczek przemyć mydłem antybakteryjnym bądź też mokrymi chusteczkami i dokładnie przepłukać wodą w celu usunięcia pozostałości. Należy pamiętać o zachowaniu higieny rąk. Stanowią ochronę nawet do 12 godzin. Bez przeciekania (niezależnie od obfitości krwawienia) i nieprzyjemnych zapachów. Co za tym idzie jest praktyczny i bezpieczny również podczas snu (więcej o kubeczkach w Encyklopedia kubeczków menstruacyjnych Intimina).

via Pinterest

Zalety posiadania kubeczka menstruacyjnego:

  • ekologiczny – skład ma pozytywny wpływ na zdrowie i jest przyjazny dla środowiska
  • ekonomiczny – przy właściwym czyszczeniu i przechowywaniu jeden kubeczek starcza nawet na kilkanaście lat redukując ilość produkowanych śmieci, jest to dobra inwestycja nie obciążająca co miesiąc portfela
  • różne rodzaje do wyboru – dopasowuje się do ciała
  • miękki – daje uczucie komfortu
  • gromadzi krew – nie zaburza równowagi jak i nie powoduje wysuszenia
  • kompaktowy – niektóre kubeczki można złożyć i przechowywać w specjalnym opakowaniu, dzięki czemu jest łatwy w przechowywaniu i zabiera mało miejsca
  • wygląd – kobiecy, estetyczny, nowoczesny

Szanujmy nasze zdrowie i żyjmy w zgodzie z otaczającą nas naturą. Czy podejmiesz świadomy wybór i przy następnej menstruacji użyjesz kubeczka?

#kobietyintyminy
#girlsnowageneracja
Odwiedź nas na Instagramie

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.