Mam tyłozgięcie macicy – to dobrze czy źle?

Tyłozgięcie macicy nie jest chorobą ani patologią. To raczej kwestia urody. Blondynka czy brunetka? Dno macicy pochylone do przodu czy do tyłu? Ale skoro mówimy o „przypadłości”, która dotyczy nawet co czwartej z nas, co tyłozgięcie macicy oznacza dla kobiety w praktyce?

Z tekstu dowiesz się:

jak sprawdzić, czy masz tyłozgięcie macicy i czym się ono objawia,

skąd bierze się ból pleców podczas okresu u osób z tyłozgięciem macicy,

czy tyłozgięcie macicy może skutkować mniejszymi szansami na zapłodnienie,

które z objawów kojarzonych z tyłozgięciem macicy warto skonsultować z lekarzem.

Jeszcze do niedawna uważane za niekorzystne, tyłozgięcie macicy dziś jest postrzegane jako jeden z wariantów kobiecej budowy. Czym w takim razie różni się macica tyłozgięta od przodozgiętej? I jakie konsekwencje dla Twojej codzienności może mieć tyłozgięcie macicy? Przekonajmy się.

Tyłozgięcie macicy – objawy

Zdarza Ci się odczuwać ból krzyża podczas okresu? A może byłaś już w ciąży i przez pierwsze tygodnie lekarz nie mógł znaleźć Twojego maleństwa na obrazie USG? Coś tam, Twoim zdaniem, jest inaczej? Cóż – całkiem możliwe!

Tyłozgięcie macicy – jak wygląda? Zamknij oczy i wyobraź sobie, że stoisz profilem do kamery, a Twój brzuch i miednica są przeźroczyste – obrazek niczym z atlasu anatomii. Widzisz to? Przyjrzyjmy się w takim razie Twojej macicy. Oglądana z boku macica w większości przypadków jest względem odbytnicy pochylona w przód – tak, jakby chciała swoim wybrzuszeniem dotknąć wzgórka łonowego od środka. Co to jest tyłozgięcie macicy? Otóż różni się ono od przodozgięcia jedynie kierunkiem i kątem nachylenia dna macicy względem pionu. Macica tyłozgięta jest pochylona lekko w tył i swoją ścianą sąsiaduje z odbytnicą.

O tym, że występuje u Ciebie tyłozgięcie macicy, najprawdopodobniej powiadomi Cię Twój lekarz ginekolog lub lekarka ginekolożka podczas badania. Oprócz tego tyłozgięcie macicy może dać o sobie znać podczas:

  • okresu – powodując bóle krzyża i pleców, o których opowiemy poniżej,
  • stosunku w pozycjach sprzyjających głębokiej penetracji – opieranie się członka bezpośrednio o szyjkę macicy może okazać się bolesne, np. w pozycji „na pieska”,
  • USG w pierwszym trymestrze ciąży – ze względu na nieco odmienne, niż przy przodozgięciu, wzajemne ulokowanie ścian narządów matki, odnalezienie płodu może być nieco trudniejsze.

Ból pleców podczas okresu – czy jest związany z tyłozgięciem macicy?

Osoby z tyłozgięciem macicy często cierpią na ból pleców przed okresem i w czasie samego krwawienia. Większość dolegliwości bólowych tego typu wynika z bezpośredniego sąsiedztwa tylnej ściany macicy i przedniej ściany odbytnicy.

Oprócz samego bólu krzyża podczas okresu mogą Cię niestety spotkać inne, wynikające z tyłozgięcia macicy, nieprzyjemności, jak biegunki czy zaparcia. Część kobiet skarży się na ból, który opasuje korpus jak szarfa – od podbrzusza, przez biodra aż po krzyż. A lekarstwo na takie dolegliwości? Jak zwykle – termofor, czekolada… Dodatkowy komfort podczas okresu zapewnią Ci też wygodne i skuteczne produkty do higieny intymnej – sprawdź już teraz nasze kubeczki menstruacyjne.

Tyłozgięcie macicy - grafika leżącej kobiety

Tyłozgięcie macicy a ciąża – fakty i mity

I najważniejsze – w kwestii „tyłozgięcie macicy a ciąża”, po wielu latach badań i naukowych sporów ustalono, że tyłozgięcie absolutnie nie ma wpływu na możliwość zapłodnienia. Kobiety z tyłozgięciem macicy zachodzą w ciążę i rodzą dzieci bez żadnego problemu. Jedynie w pierwszych miesiącach może pojawić się wspominany już ból w odcinku lędźwiowym i krzyżowym kręgosłupa.

Zatem wszystkie internetowe plotki o specjalnych pozycjach i latach starania się o dziecko zakończonych fiaskiem ze względu na tyłozgięcie to… po prostu plotki.

Tyłozgięcie macicy – co jeszcze powinnaś wiedzieć?

Fizjologiczne tyłozgięcie macicy jest cechą wrodzoną – jak kolor włosów czy oczu. Jednak czasem pojawia się wtórnie, nawet po latach klasycznego przodozgięcia. Macicy zdarza się zmieniać kąt nachylenia, np. po porodzie lub przebytych chorobach. Twój lekarz lub lekarka z pewnością powiadomi Cię o takiej sytuacji.

Pamiętaj, że kobiety z tyłozgięciem macicy zazwyczaj borykają się z urokami swojej budowy już od pierwszej miesiączki. Jeżeli objawy tyłozgięcia macicy pojawiły się u Ciebie nagle, pomimo że wcześniej nie odczuwałaś np. mocnego bólu pleców podczas miesiączki, niezwłocznie powinnaś udać się na kontrolę do ginekologa lub ginekolożki. Jest wiele chorób, których jedynym objawem jest intensywny ból okolicy krzyżowej – nie bagatelizuj go. Zawsze też zwracaj uwagę na kolor krwi podczas okresu czy nieprzyjemnie pachnące upławy – nie ma to nic wspólnego z tyłozgięciem macicy ani „Twoją urodą”, może być za to związane z poważnym schorzeniem układu rozrodczego i nie tylko. Dbaj o zdrowie intymne z Intiminą!

#kobietyintyminy
#girlsnowageneracja
Odwiedź nas na Instagramie

 

#kobietyintyminy #girlsnowageneracja Odwiedź nas na Instagramie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.