Encyklopedia kubeczków menstruacyjnych Intimina

Jeżeli przymierzacie się do zakupu kubeczka menstruacyjnego to z pewnością w Waszych głowach pojawia się mnóstwo pytań związanych z użytkowaniem. Spieszymy z pomocą. A zatem zacznijmy od początku…

Czym są kubeczki menstruacyjne?

Mają formę miseczki lub kielicha zbierającego krew menstruacyjną. Posiadają krawędź zapobiegającą rozlewaniu oraz podstawę zakończoną końcówką umożliwiającą łatwy uchwyt. Wykonane w 100% z delikatnego silikonu klasy medycznej. Z troską o Wasze zdrowie zostały odpowiednio przebadane w sterylnych warunkach. Niewielkich rozmiarów kubeczki są łatwe w użyciu i wygodne w noszeniu. Zapewniają ochronę aż do 12 godzin (w zależności od obfitości krwawienia) – bez nieprzyjemnych zapachów czy też niespodziewanych przecieków. Wielokrotnego użytku, ekologiczne. Nie wysuszają, nie podrażniają, nie przyjmują obcych zapachów.

Dlaczego silikon medyczny? Jest on całkowicie bezpieczny dla zdrowia, nie zaburza naturalnego pH. Nie uczula i nie wchodzi w reakcje chemiczne z ciałem. Zastosowanie tego materiału powoduje, że utrzymanie kubeczka w czystości jest proste i nie wymaga dużego nakładu finansowego czy czasu, a bakterie nie są w stanie utrzymać się na jego gładkiej powierzchni.

Dlaczego powinnaś sprawdzić wysokość swojej szyjki macicy przed zakupem kubeczka menstruacyjnego?

Szyjka macicy to maleńka, ale bardzo ważna część kobiecej anatomii. Ma niewielki otwór, dzięki któremu płyn menstruacyjny wypływa. Jest również przystosowana do porodu (z możliwością rozszerzenia do 10 cm ). Co ma szyjka macicy do kubeczków menstruacyjnych?
To jak z kupowaniem jeansów – wybierasz takie, które będą pasować idealnie. Jeśli znasz jej długość, możesz wybrać kubek menstruacyjny o długości najlepszej dla Twojego ciała. W tym celu możesz udać się do swojego ginekologa bądź też sama sprawdzić

Jak zmierzyć wysokość szyjki macicy?
1. Włóż czysty palec (najlepiej najdłuższy – środkowy) do pochwy. Poruszaj nim do momentu aż czubek palca dotknie Twojej szyjki macicy. Odróżnisz ją od reszty pochwy tym, że tkanka jest trochę twardsza niż ściany.

2. Jeśli palec jest na długość do pierwszego stawu – masz krótką szyjkę macicy. Do drugiego – masz średnią wysokość szyjki macicy, cały palec – masz wysoką szyjkę macicy.

3. Kiedy wstępnie poznałaś wysokość swojej szyjki macicy, możesz porównać go z długością kubeczków.

WAŻNE!
Zanim podejmiesz ostateczną decyzję:

Twoja wysokość szyjki macicy zmienia się w trakcie trwania okresu – co również wpływa na wybór rodzaju i długości kubeczka. Spróbuj sprawdzić wysokość swojej szyjki macicy na różnych etapach – rano i wieczorem, nie tylko podczas trwania okresu. Dzięki temu możesz mieć pewność, że wybierzesz kubeczek odpowiedni dla siebie. Ważne są również inne parametry (które znajdziesz w opisie każdego produktu) takie jak, np. czy rodziłaś, jeżeli tak to to czy był to poród naturalny.

Jakie mamy rodzaje kubeczków?

LILY CUP ONE

Zalecany szczególnie dla młodych dziewcząt, które niedawno rozpoczęły miesiączkowanie lub dla kobiet z nisko osadzoną szyjką macicy.

Jeśli masz jakiekolwiek obawy dotyczące swojej błony dziewiczej, skonsultuj się z lekarzem ginekologiem przed użyciem.

Pojemność: 20 ml

  • niewielki, ale pojemny
  • zabezpiecza krwawienie od lekkiego do obfitego
  • pomocny w wyjęciu uchwyt- pętelka
  • podwójna krawędź
  • składany płasko, by zmieścił się w kieszonkowe pudełeczko (w zestawie)

LILY CUP COMPACTrozmiar A

Zalecany dla kobiet z nisko osadzoną szyjką macicy (krótka szyjka macicy), które nie rodziły lub rodziły przez cięcie cesarskie.

Pojemność: 18 ml

  • zabezpiecza mniejsze jak również bardziej obfite krwawienia
  • składany
  • pasuje do niewielkiego kieszonkowego pudełeczka (w zestawie)

LILY CUP COMPACT rozmiar B

Zalecany dla kobiet z nisko osadzoną szyjką macicy (krótka szyjka macicy), które rodziły naturalnie lub mają słabsze mięśnie dna miednicy .

Pojemność: 23 ml

  • zabezpiecza mniejsze jak również bardziej obfite krwawienia
  • składany
  • pasuje do niewielkiego kieszonkowego pudełeczka (w zestawie)

LILY CUProzmiar A

Zalecany dla kobiet z wysoko osadzoną szyjką macicy (długa szyjka macicy), które nie rodziły lub rodziły przez cięcie cesarskie

Pojemność 28 ml

  • może być zwinięty jak tampon
  • innowacyjny, o dużej pojemności
  • zarówno na mniejsze jak i bardziej obfite krwawienie
  • woreczek do przechowywania (w zestawie)

LILY CUProzmiar B

Zalecany dla kobiet z wysoko osadzoną szyjką macicy (długa szyjka macicy), które rodziły naturalnie lub mają słabsze mięśnie dna miednicy .

Pojemność 32 ml

  • może być zwinięty jak tampon
  • innowacyjny, o dużej pojemności
  • zarówno na mniejsze jak i bardziej obfite krwawienie
  • woreczek do przechowywania (w zestawie)

ZIGGY CUP

Uniwersalny kubeczek menstruacyjny

  • płaski kształt – można używać podczas stosunku
  • podwójna krawędź zapobiegająca przeciekaniu
  • od delikatnego do średniego krwawienia
  • pudełeczko ochronne (w zestawie)

Jak używać kubka menstruacyjnego?

Sytuacja jest podobna, gdy po raz pierwszy zaczęłaś używać tamponów – wystarczy trochę praktyki, a potem w krótkim czasie staniesz się profesjonalistką!

Aplikowanie:

1) Zacznij w domu – aplikowanie kubeczka po raz pierwszy może być przygodą. Tak więc kilka pierwszych razy możesz chcieć pozostać bliżej domu – również na wypadek konieczności wprowadzania poprawek w ciągu dnia.

2) Zawsze pamiętaj o myciu i czystości rąk. Nie chcesz przecież wprowadzać nowych bakterii do pochwy.

3) Przyjmij pozycję – większość kobiet uważa, że warto siedzieć na toalecie z rozłożonymi nogami (podobnie jak przy wkładaniu tamponu). Możesz też przykucnąć pod prysznicem lub w wannie, położyć jedną nogę na krawędzi wanny – wszystko zależy od tego, co jest dla Ciebie wygodne. Po prostu nie spiesz się, aby znaleźć właściwą pozycję. Każda z nas tak robi, więc nie martw się, że będziesz wyglądała głupio przez kilka pierwszych razy. Jesteś jedyną osobą, która to zobaczy!

4) Zrelaksuj się – to jest bardzo ważna rzecz. Jeśli jesteś zbyt zdenerwowana, mięśnie pochwy zacisną się, powodując dyskomfort lub nawet utrudnione zaaplikowania kubeczka.

Możesz skorzystać z żelu do nawilżania Intimina. Pomoże uzupełnić naturalny poziom i zwiększy komfort podczas aplikacji. Bezzapachowy, oparty na wodzie i wzbogacony wyciągiem z aloesu. Bez parabenów, gliceryny.

5) Wypróbuj sposoby aplikowania – istnieje więcej niż jeden sposób, aby zaaplikować kubeczek menstruacyjny. Każda kobieta ma swoje własne preferencje. W zależności od rodzaju kubeczka i własnej anatomii może zająć kilka prób aż znajdziesz najlepszy dla siebie (w literę „V”, literę „C” dla Lily Cup Compact, zwinięcie jak tampon dla Lily Cup).

6) Aplikuj pod kątem – po złożeniu kubka trzymaj go jedną ręką (z końcówką skierowaną w dół) i włóż w kierunku kości ogonowej, a nie prosto do góry.

7) Upewnij się, że jest otwarty – niezależnie od techniki składania, bardzo ważne jest, aby upewnić się, że kubeczek całkowicie otworzył się po włożeniu. Delikatnie ściśnij podstawę kubeczka (nie trzon), aby go otworzyć w ciele. Aby uniknąć plamienia, upewnij się, że kubeczek jest założony szczelnie i dopasowany do ciała.

Istnieje wiele sposobów zapewnienia właściwego uszczelnienia:

  • Obróć kubeczek lekko w lewo i w prawo.
  •  Poruszaj kubeczkiem w górę i w dół, w tył i w przód.
  • Przesuń palcem dookoła kubeczka, aby upewnić się, że jest otwarty
  • Lekko pociągnij kubeczek w dół. Jeśli się nie porusza, jest założony szczelnie.

Jest to istotne, ponieważ kubeczek utrzymywany jest w miejscu przez umięśnione ściany pochwy tworząc delikatne uszczelnienie lub próżnię, co zapobiega wyciekaniu krwi. Pomaga również utrzymać kubeczek w odpowiedniej pozycji podczas poruszania się.

8) Sprawdź zakończenie – końcówka kubeczka nie powinna wychodzić poza pochwę, a po włożeniu kubeczka nie powinno się go w ogóle czuć. Jeśli tak nie jest wyjmij kubeczek i spróbuj ponownie zaaplikować (możesz spróbować też pod innym kątem). Nadal czujesz się niekomfortowo? Dobrym pomysłem może być przycięcie kubeczka zaraz poniżej trzeciego pierścienia – pozostawiając 1. pierścień dla wygodnego użytkowania. W Lily Cup Compact pozostawiając 2. pierścień, a w Lily One możesz przyciąć pętelkę na końcu.

9) Ciesz się swoim dniem! Możesz zostawić swój kubek na maksymalnie 12 godzin w zależności od Twojej obfitości krwawienia.

Usuwanie:

1) Zrelaksuj się – podobnie jak przy aplikowaniu Twoje ciało powinno być spokojne i odprężone. Przyzwyczaisz się do tego, nie martw się.

2) Przełam uszczelnienie – złap jego końcówkę i powoli pociągnij w dół. Kiedy poczujesz podstawę kubeczka, lekko ją naciśnij, aby rozszczelnić mocowanie. Jeśli masz z tym trudność, delikatnie przesuń kubeczek z boku na bok.

3) Wyjmij- nadal ściskaj podstawę do momentu wyciągnięcia kubka. Najlepiej trzymać go za podstawę, a nie końcówkę, ponieważ nie spowoduje to bałaganu, czyli wylania zawartości.

Gdy już usunęłaś kubeczek, opróżnij go wylewając krew do toalety. Następnie opłucz i zaaplikuj ponownie na kolejne godziny ochrony. I pamiętaj – praktyka czyni mistrza!

Czyszczenie i przechowywanie

Przy czyszczeniu kubeczka wystrzegaj się octu, drażniących środków czyszczących, substancji na bazie ropy naftowej, oleju z drzewa herbacianego, alkoholu czy substancji wybielających. To może wpłynąć na właściwą formę silikonu i użytkowanie.
Przed pierwszym użyciem jak i przed każdym okresem wyparz kubeczek we wrzącej wodzie przez kilka minut. Możesz go gotować tak często, jak chcesz, aby dokładniej zadbać o jego czystość. Przy regularnym użytkowaniu myj go specjalnym preparatem do czyszczenia Intimina. Jego aktywna formuła pozwala utrzymać pełną higienę, ale też wydłuża trwałość i żywotność produktu. Wystarczy spryskać całą powierzchnię, pozostawić na 5 sekund i dobrze spłukać wodą. Następnie wytrzeć niestrzępiącą się ściereczką lub ręcznikiem. Pamiętaj o dokładnym wypłukaniu z resztek, aby uniknąć podrażnienia. Jeśli wybrany model kubeczka ma małe otwory powietrzne na obrzeżu, one także muszą być utrzymane w czystości. Kiedy zostaną zablokowane, może być trudno w utworzeniu uszczelnienia po ponownym zaaplikowaniu, co zwiększa prawdopodobieństwo przecieków.

Kubeczek najlepiej przechowywać w dołączonym woreczku antybakteryjnym lub pudełku ochronnym.

Najczęściej zadawane pytania

(więcej znajdziesz we wpisie Q&A)

„Co zrobić kiedy kubeczek nie chce wyjść tak łatwo?”

W rzadkich przypadkach, gdy kubeczek menstruacyjny jest nieprawidłowo włożony, powstaje nieco silniejsze zassanie. Więc jego usunięcie może wymagać więcej poświęcenia i czasu.
Przede wszystkim musisz się odprężyć – nie wpadaj w panikę! Kubeczek wykonany jest z bezpiecznego silikonu medycznego. Na pewno też nie zgubił się w Twoim ciele – jest na swoim miejscu. Po prostu trzeba przełamać hermetyczne uszczelnienie. Zatem zajmij wygodną pozycję – najlepiej kucając, ponieważ skraca to długość odcinka pochwy. Staraj się nie napinać mięśni, to tylko utrudni usuwanie. Włóż czysty palec oraz kciuk i poczuj podstawę kubeczka. Mocno ściśnij korpus kubka następnie delikatnie pociągnij na zewnątrz. Jeśli to nie zadziała, przesuń palec w górę do krawędzi i wciśnij do środka, aby umożliwić przepływ powietrza, delikatnie wyciągnij.

Jeśli dopiero zaczynasz korzystać z kubków menstruacyjnych naturalną rzeczą jest panika czy różnego rodzaju obawy, gdy pojawi się niewielka trudność z jego usunięciem. Szlifowanie tych umiejętności może chwilę potrwać, ale nie zrażaj się – pamiętaj że trening czyni mistrza!

Jak opróżnić kubeczek w publicznej toalecie?

Dokładnie tak samo jak w domowych warunkach. Zasada kroków: „usuń, opróżnij zawartość, przemyj i ponownie zaaplikuj”. Wbrew pozorom nie stanowi to problemu, a jedynie wymaga wcześniejszego niewielkiego zaplanowania i zorganizowania.
Jeśli to możliwe, weź ze sobą butelkę wody oraz nasz spray czyszczący Intimina. Jego aktywna formuła pozwala nie tylko utrzymać higienę, ale też wydłuża trwałość i żywotność produktu. Usuń i opróżnij kubek, a następnie nad toaletą spryskaj całą powierzchnię kubeczka. Pozostaw na 5 sekund i dobrze opłucz wodą. Następnie wytrzyj niestrzępiącą się ściereczką lub ręcznikiem. Dla poczucia komfortu warto skorzystać z łazienki jednoosobowej, o ile oczywiście jest taka możliwość. I koniecznie za każdym razem należy pamiętać o higienie rąk.

Kiedy zdarzy się sytuacja, że nie będziesz mieć dostępu do wody czy sprayu, wystarczy, że opróżnisz kubeczek i wytrzesz go chusteczką.

Czy mogę uprawiać sport i inne aktywności fizyczne z kubeczkami menstruacyjnymi?”

Tak, bez obaw można uprawiać sport z kubeczkami – idealnie dopasowują się do budowy kobiecego ciała. Zdrowie to nasza dywizja, a sport jest nieodzowną częścią zdrowego życia. Również podczas pływania.
Jeśli używasz tamponów pamiętaj, że one wchłaniają krew. Podobnie będzie z wodą w niewielkiej ilości. Woda w basenie czy woda morska mogą zawierać bakterie, które w jakimś stopniu zaburzają pH pochwy i powodują infekcje.
Jeśli jednak zdecydujesz się na kubeczek menstruacyjny – żaden płyn nie dostanie się do środka. A że pojemność jest znacznie większa niż w przypadku tamponu., także prawdopodobieństwo wycieku jest znacznie mniejsze. Pamiętaj tylko o regularnym opróżnianiu.

Po zakupie mam wrażenie, że kubeczek nie do końca pasuje”

Ważne jest, aby zdiagnozować prawdziwą przyczynę dyskomfortu. Istotną rzeczą jest sprawdzenie wysokości szyjki macicy (dlatego warto to sprawdzić jeszcze przed wyborem). Jeżeli ją znasz możesz ustalić czy kubeczek zaaplikowałaś nieprawidłowo, czy jest on zbyt długi.
Jeśli okaże się, że wysokość szyjki macicy jest dobrze dobrana do rozmiaru – istnieje duże prawdopodobieństwo pierwszej opcji i kubeczek może znajdować się nieco za nisko. Aby temu zaradzić, zalecamy użycie zgięcia w literę V, dzięki temu kubek będzie mniejszy, sztywniejszy i łatwiejszy do włożenia. Możesz zaaplikować go trochę wyżej niż to konieczne.
Jednak druga opcja? Nie martw się! Większość kubeczków można przyciąć i jest to bardzo łatwe do zrobienia. Upewnij się tylko, że używasz czystych, ostrych nożyczek, aby uzyskać zgrabny krój. Zalecamy pozostawienie jednego pierścienia w spokoju tak, abyś nadal miała coś do uchwycenia w momencie usuwania jak i po to aby uniknąć przebicia kubeczka. Pamiętaj tylko, że usunięcie końcówki może sprawić, że kubeczek będzie trudniejszy do usunięcia, ponieważ nie będziesz miała za wiele do uchwycenia.

W razie jakichkolwiek wątpliwości jak również zanim zaczniesz swoją przygodę z kubeczkami – skonsultuj się z lekarzem ginekologiem.

#kobietyintyminy
#girlsnowageneracja
Odwiedź nas na Instagramie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.